Historia Dyktanda w pigułce

Narodową klasówkę do tej pory w Katowicach pisało ponad 51 tysięcy osób.

Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim "Spodku" - w 2005 i 2007 roku, gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób.

DYKTANDO transmitują Polskie Radio i Telewizja Polska, dzięki czemu z ortografią zmagają się tysiące widzów i słuchaczy.

Dyktanda odbywały się również za granicą: we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie i Białorusi.

Autorami tekstów Dyktanda i jurorami są wybitni polscy językoznawcy -profesorowie: Antonina Grybosiowa, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Podracki, Jerzy Dunaj, Edward Polański.

Trzykrotnie tekst dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego - nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Drugi bezbłędny tekst w historii imprezy napisał w 2001 roku Marek Szopa, korektor tekstów niemieckojęzycznych, a dwa lata później ta trudna sztuka udała się Piotrowi Cyrklaffowi, informatykowi z Bydgoszczy.

Mistrzowie Polskiej Ortografii: Dariusz Godoś i Krzysztof Szymczyk zostali korektorami Słownika Ortograficznego PWN.

Dyktando od 1993 roku piszą również goście specjalni: dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, piosenkarze, a wśród nich m.in. Marek Borowski, Jerzy Owsiak, Agata Wróbel, Grzegorz Turnau.

21 lutego 2006r. odbyło się Dyktando dla Parlamentarzystów jako część obchodów, ustanowionego przez Senat RP, Roku Języka Polskiego.

Oprac. Agnieszka Strzemińska i Ewa Niewiadomska